Yelek modeli (Rengarenk motifli)

 

rengarenk örgü yelek modeli

örgü yelek arka resmi

Bu yeleği  arkadaşım Beyzacanın bloğunda gördüm ve çok hoşuma gitti. Elimde de aynı renkler vardı. Bende hemen aldım elime tığı ve ipi başladım yapmaya. Motifleri yapması biraz uğraştırıyor ama zevkli oluyor. Çok çabukda bitirdim. Önce renkli motifleri hazırladım ve daha sonrada da siyah ip ile birbirne ekledim. Önler 3 er sıra, 17 tam 1 yarım motiften oluşuyor. Önce 2 parça önleri hazırladım. Arkada toplam 6 motif olacak, yanlız bana bol geldi 6 motif bende arkayı 5 motif ördüm. Motiflerin üzeride kutucuklar yaptım. En sonda kenarlarına zincir çekerek zincirin üzerine pıtırcık oyasını yaptım. Siz farklı bir şekilde de oyalayabilirsiniz. Veya oya yapmayıp motiflerde kalabilir. Öylede şık duruyor. Yapmak isteyenlere kolay gelsin.

acıklamalı örgü

Motifleri yaparken resimledim. Resimlere bakarak örneğini çıkarabilirsiniz.
8 zincirle 4 kutucuk yapıyoruz yeşil ipimizle. bu kutucukları 4 sıra yapacagız. Bu bölüm motifimizin göbek kısmı olacaktır. Daha sonra diğer ipimize geçiyoruz ve yaprak kısımlarını yapacağız. Bu yapraklar köşelerde olacak diğer yerleri sıkiğne yapıyoruz. Tam köşeye 6 zincir çekip batıyoruz ve geri dönüp içinin sıkiğnesini yapıyoruz.7 sıkiğne yapacagız içine. Şindi yaprağın orta kısmını yaptık. Tekrar 5 zincir çekip göbek yaprağın tam tepesine batıyoruz. tekrar 5 zincir çekip köşeye batıyoruz. Geri dönerek buraya 9+9 18 ikili trabzanla dolduracağız. Köşe yaprağın birini yaptık. Bu şekilde tek tek köşe yaprakları yapıyoruz

örgü yelek
Rengarenk motiflerimizi hazırladıktan sonra siyah iplikle pıtırcıklar yaparak birbirine ekliyoruz.  Arkaya kaç motif geleceğini evdeki yeleklerinizin arkasına koyarak hesaplayın. Sonra üzerine boş kutucuklar yaparak yeleğin arkasını tamamlayacaksınız. Önler tümüyle motiftir ama isterseniz arka gibide örebilirsiniz.
Kolay gelsin arkadaşlar. Umarım acıklayıcı olmuştur anlatımım

cript>
Yorum Yaz
-->
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !